× شبکه معماران ایران

صفحه اصلی

خدمات معماری

خدمات شهرسازی

خدمات عمران

خدمات ترجمه

لیست قیمت و راهنما

شبکه معماران ایران

درخواست استخدام

تماس با ما


26 تير 1403 06:47:05
شهريور 30

نگارش مقاله معماری به صورت تخصصی

انجام مقاله معماری؛ این روزها مقاله معماری، به عنوان یکی از پژوهش هایی شناخته می شود که در سراسر جهان دارای علاقه مندانی مخصوص به خود است. مقاله های معماری شامل ترکیبی از هنر، طراحی، ساختمان سازی و... هستند. از این رو توجه اقشار مختلف جامعه را به خود جلب می کنند.

برای طراحی یک پژوهش معماری به شیوه ای درست، باید نکاتی را مورد توجه خود قرار دهید. در این مقاله به بررسی نکاتی در مورد نگارش مقاله معماری پرداخته و معیارهای کیفیت بخشی به مقاله های معماری را برای شما مخاطبین عزیز بیان می کنیم. پس همراه ما باشید.

                      انجام مقاله معماری

چارت اصلی در نگارش مقاله معماری

برای نوشتن یک مقاله در زمینه معماری، ابتدا باید موضوع مورد نظرتان را انتخاب کنید. آیا می‌خواهید در مورد یک سبک معماری خاص، یک پروژه معماری مشهور، یا مسائل معاصر در زمینه معماری بنویسید؟

در ادامه، یک چارچوب عمومی که برای تمامی نگارش مقاله ها یکی است را رعایت کنید. طبق موارد زیر؛
عنوان:

عنوان مقاله باید خواننده را جلب کرده و موضوع اصلی مقاله را نمایش دهد.
مقدمه:

در این بخش، به موضوع مقاله و اهمیت آن بپردازید. معرفی کوتاهی از سابقه موضوع و هدف اصلی مقاله را بیان کنید.
تاریخچه موضوع:

یک بخش کوتاه در مورد تاریخچه موضوع و تاثیرات آن بر معماری را ارائه دهید.
اصول معماری:

اگر در مورد یک سبک معماری خاص می‌نویسید، به اصول اساسی آن پرداخته و چگونگی تأثیر آن بر پروژه‌های معماری را توضیح دهید.
معرفی یک پروژه معماری مشهور:

اگر می‌خواهید به پروژه‌های معماری خاصی اشاره کنید، یک یا چند پروژه را معرفی کرده و چگونگی تأثیر آن بر معماری را بررسی کنید.
چالش‌ها و مسائل معاصر:

بحران‌ها و چالش‌هایی که معماران امروزی با آنها روبرو هستند، ممکن است موضوع جذابی برای بررسی باشد. در این بخش به مسائل معاصر در زمینه معماری اشاره کنید.
نتیجه‌گیری:

خلاصه‌ای از اهم نکات مطرح شده در مقاله و تأثیر موضوع بر معماری را ارائه دهید.
منابع:

منابع مورد استفاده در مقاله را به‌صورت کامل ذکر کنید.

همچنین، مهم است که مقاله شما ساختار منطقی داشته باشد و به تناسب موضوع باز شود. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات به‌درستی استناد شده و به خواننده اطلاعات کافی فراهم شود.

 

معرفی انواع روش تحقیق در مقاله معماری

از مهم ترین معیارهای کیفیت بخشی به یک مقاله معماری، می توان به انتخاب یک روش تحقیق مناسب برای نگارش مقاله اشاره کرد. تمامی افرادی که با فن نگارش مقاله آشنایی دارند باید بدانند که یک مقاله، بدون استفاده از یک روش تحقیقاتی صحیح هیچ گونه ارزش علمی ای ندارد. روش تحقیق مناسب باید با توجه به موضوع مقاله و محل ارائه آن انتخاب شود.

در بسیاری از موارد افراد ترجیح می دهند از روش تحقیق پرسشنامه برای طراحی و نوشتن مقاله معماری خود استفاده کنند. در چنین روشی، یک پرسشنامه واحد طراحی شده و در اختیار یک جامعه آماری قرار می گیرد. سپس با بررسی نتایج پرسش نامه و مقایسه آن ها با یکدیگر می توان به اطلاعاتی از جامعه آماری دست پیدا کرد. از این روش در تهیه پروپوزال های دانشگاهی استفاده زیادی می شود.

از دیگر روش های تحقیق برای نگارش مقاله معماری، می توان به تحقیق های توصیفی اشاره کرد. در این روش باید با استفاده از المان ها و شواهدی که در دست دارید، یک روش تحقیقاتی توصیفی را برای شرح مقاله خود به کار ببرید. از طرف دیگر در برخی موارد روش های تحقیقاتی تاریخی موثر هستند. در این روش های تحقیقاتی متن مقاله به کمک مستندات تاریخی در مورد موضوع مورد نظر نوشته می شود. روش تحقیقاتی علمی نیز از جمله روش هایی محسوب می شود که این روزها دارای طرفداران مخصوص به خود است.

انواع مقاله معماری برای چاپ

انواع مقاله معماری که در مسیر چاپ و انتشار عمومی قرار می گیرند، می توانند دارای مشخصات گوناگونی باشند. لازم است بدانید که در سطح دنیا، مقاله های معماری در انواع مختلفی نگاشته شده و در معرض دید مخاطب قرار می گیرند. یکی از معروف ترین انواع مقاله معماری، مقاله پژوهشی علمی می باشد.

در این مقاله ها، مسائل و دیدگاه های معماری از نظر کاملا علمی مورد بررسی قرار می گیرند. این مقاله ها در دانشگاه ها، پروپوزال ها، کتاب ها و مجلات علمی منتشر می شوند. بنابراین اطلاعات و دیتایی که برای نگارش این نوع مقالات معماری از آن ها استفاده می کنیم، باید حتما از مرجعی مطمئن و معتبر انتخاب شوند.

                                            

از دیگر انواع مقاله معماری، می توان به نمونه های بین المللی اشاره کرد. در مقاله های بین المللی، معمولا به یک مسئله جهانی در مبحث معماری ذقت می شود. حال این مسئله می تواند علمی، تاریخی، هنری و... باشد. از آنجایی که این دسته از مقالات معماری در مجامع بین المللی و رسانه های دنیا منتشر می شوند، باید به صحت و درستی اطلاعات ذکر شده در مقاله دقت کنید.

در مواردی دیگر، افراد از مقاله معماری به عنوان منبعی برای کنفرانس های خود استفاده می کنند. همان طور که می دانید، کنفرانس ها انواع مختلفی دارند و در مجامع مختلفی برگزار می شوند. معمولا در این موارد، موضوع مقاله باید با توجه به موضوع کنفرانس انتخاب شود. در مقالاتی که جنبه کنفرانس دارند باید میزان توصیف در نوشته های خود را افزایش دهید تا مقاله برای مخاطب قابلیت درک و فهم بیشتری داشته باشد.

نحوه نگارش مقاله معماری

حال ممکن است به این موضوع فکر کنید که چگونه می توان یک مقاله معماری خوب و با کیفیت را به رشته تحریر درآورد؟ تا اینجای کار فهمیدیم که انتخاب نوع مقاله و روش تحقیقاتی مربوط به آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اما باید بدانید که در صورت عدم آشنایی با شیوه صحیح نگارش مقاله، تمامی زحمات علمی شما به باد خواهد رفت. درست است که مقاله از نظر علمی باید در درجه بالایی قرار داشته باشد، اما بسیاری از دانش پژوهان اگر متوجه ایراد ساختاری در نحوه نگارش مقله شما شوند، اصلا آن را مورد بررسی قرار نمی دهند.

از طرف دیگر بسیاری از مقاله ها و پژوهش های معماری در مجلات و کتب علمی  به چاپ می رسند. بدیهی است مقاله ای که از نظر نگارشی دارای ایراد باشد، صلاحیت چاپ در چنین بسترهایی را ندارد. بنابراین نوع نگارش مقاله معماری در درجه بالایی از اهمیت قرار دارد.

در هنگام نگارش باید دقت کنید که حتما لحن نگارش شما رسمی باشد. نکات دستوری، علائم نگارشی و... باید حتما هنگام نوشتن مورد توجه قرار گیرند. استفاده صحیح از علائم نگارشی، جمله بندی صحیح، لحن مناسب و... از معیارهایی به شمار می روند که می توانند به مقالات معماری شما اعتبار ویژه ای ببخشند.

نکته بعد نحوه تایپ مقاله معماری است. چه مقاله شما به زبان انگلیسی باشد و یا به زبان فارسی نوشته شود، باید هنگام تایپ آن نیز اصولی را رعایت کنید. بهتر است یک فونت رسمی و خوانا برای متن مقاله خود انتخاب کنید. سایز آن نیز باید به گونه ای انتخاب شود که برای مخاطب خوانا و مفهوم باشد. به همین ترتیب بهتر است تیترهای مقاله خود را بولد کنید یا با سایز بزرگتری به نگارش درآورید. می توانید برای اثر بخشی بیشتر مقاله از جداول، دیتا، تصاویر و... نیز استفاده نمایید.

نوع چاپ مقاله معماری

آخرین معیاری که هنگام نوشتن مقاله معماری باید به آن توجه کنید، نوع چاپ مقاله است. البته بسیاری از مقالات در مجله ها و کتب معماری یا هنری مورد چاپ قرار می گیرند. اما اگر خودتان قصد چاپ کردن مقاله را دارید، باید حتما به طراحی جلد، خوانا بودن چاپ، واضح بودن تصاویر و... دقت کنید.

با در نظر گرفتن تمامی  این نکات می توانید یک مقاله معماری حرفه ای و اصولی را طراحی کرده و در مجامع مختلف انتشار دهید. در صورت رعایت این اصول، مقاله شما از اعتبار بیشتری برخوردار می شود و توجه بیشتری به آن خواهد شد.

 

ثبت نام کنید وسفارش آنلاین ثبت کنید